Počátky

 

Kapela ŽREC vznikla v létě 2004 v malém městečku na Vysočině a to ve složení Torham (kytara), Soulburner (baskytara, řev) a Sarapis (bicí). Uplynulo mnoho času a nezdárných chvil, než Žrec zapustil své kořeny v pagan metalovém podzemí. Potřeba obohatit dosud ještě příliš syrový projev přivedla uprostřed roku 2005 do skupiny Ingvarra, který obsadil post klávesisty, přidal originálně svěží čistý zpěv a brzy začal koketovat i s folklórními nástroji.

 

2006

 

V březnu 2006 se ŽREC vydává do studia Skála v Třebíči, kde natáčí třískladbové demo CD nazvané později „Nový věk pohanský“. Tímto prvním počinem se úspěšně zapíše do povědomí mnoha metalových fanoušků a sklízí i pozitivní reakce u žánrově spjatých médií.

Nastávající měsíce kapela odehrává několik prvních koncertů, pomalu začíná skládat nové písně a pracuje na své „hudební tváři“ pomocí mnoha folklórních nástrojů, jako např.: housle, dřevěná flétna či fujara.

 

2007

 

Jméno ŽREC se o mnoho zvýraznilo koncem roku 2007, kdy se kapela představila (25.10. v Brně a 27.10. v Nitře) na koncertě Perunica Fest II po boku známých ruských skupin jako ARKONA nebo ALKONOST. Kromě nových písní ŽREC představil i pátého člena – houslistu Marvina. Ten se však velmi brzy rozhodl kapelu opustit kvůli nedostatku času na zkoušení. Housle však o mnoho obohatily zvuk, udělaly Žrec Žrecem a proto bylo nutné poohlídnout se po dalším hráči na housle. Vše se vyřešilo velmi brzy s příchodem slovenské houslistky Petry, která hostuje jak na koncertech, tak i při nahrávání.

 

2008

 

Po oznámení nahrávání debutového alba „Žertva“ se vznesla vlna nedočkavých fandů, jejichž žízeň uhasilo v červnu vydání desky u podzemního labelu Murderous productions. Kapela opět odehrála několik významných koncertů po boku zahraničních kapel.